Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český terier

25. 10. 2006Standard: ČESKÝ TERRIER

Země původu: Československo

Celkový vzhled: český teriér má svými rozměry i vlastnostmi dobré předpoklady jak pro úspěšné norování na škodnou, tak i pro použití k lovecké práci na povrchu. Je sice krátkonohý, ale velice pohyblivý a vytrvalý. V boji se škodnou je tvrdý a houževnatý, nikoliv však bezhlavě útočný. Výhodnou vlastností je snadná ovladatelnost. Pro tuto vlastnost je i v bytě a dětem příjemným společníkem. Zvláštní je jeho pastelové zbarvení srsti s hedvábným leskem.
Hlava: je poměrně dlouhá. Nos je velký a dobře utvářený. U teriérů s šedomodrou srstí je černé, u světlekávových játrové barvy. Hřbet nosu je rovný. Poměrně masité pysky dobře přiléhají. Čelisti jsou silné; skus nůžkový nebo klešťový. Čelní sklon je nepatrný, ale znatelný. Rovina čela tvoří s podélnou osou hřbetu nosu ostrý úhel. Lebka mezi ušima není příliš široká a k očním obloukům se mírně zužuje. Nadočnicové oblouky jsou znatelné. Čelní brázda je nepatrná. Týlní hrbol je dobře hmatatelný. Lícní kosti nejsou příliš vystouplé. Celkově tvoří hlava tupý, dlouhý, nikoliv však široký klín.
Oči: jsou střední velikosti, spíše hlouběji vsazené, mírného výrazu. Jsou dobře kryty převislou srstí. Barva očí je u šedomodrých teriérů hnědá až tmavohnědá, u světle kávových světležlutá. Oční víčka jsou u šedomodrých černá, u světlekávových játrová.
Uši: jsou střední velikosti, klopené tak, že dobře uzavírají ušní otvor. Nasazeny jsou poměrně vysoko a těsně přiléhají ke skráním. Mají trojúhelníkový tvar s kratší stranou v místě, kde je ucho lomeno.
Krk: je střední délky, šikmo nesený a poměrně silný. Kůže na krku je volnější, ale netvoří lalok.
Hrudní končetiny: plec je svalnatá, lopatka je dobře uložená a pohyblivá. Lokty jsou sice volné, ale nejsou vtočené ani vytočené. Přední končetiny mají být rovné, silných kostí a jejich pohyby jsou přímo vpřed ve směru osy těla. Tlapky jsou velké s klenutými prsty a silnými drápy. Barva drápů může být jakákoliv. Prstní polštářky jsou plné a silně vyvinuté.
Trup: tělo je střední délky. Hřbetní linie je rovná, jen v bederní partii mírně klenutá. Hrudník je spíše válcovitý než hluboký. Ideální objem hrudníku za hrudními končetinami je 40 – 45 cm. Žebra jsou klenutá. Svalnatá bedra poměrně dlouhá, široká a mírně klenutá. Břicho je prostorné vzhledem k větší vzdálenosti od posledních žeber k pánevním končetinám. Je jen mírně vtažené. Slabiny jsou plné. Záď je silně vyvinutá, svalnatá s mírným sklonem.
Pánevní končetiny: mají silné kosti a svalnatá stehna. Poměrně krátká lýtka směřují šikmo dozadu, takže končetiny jsou dobře zaúhleny. Hlezenní kloub je poměrně vysoko od země a silně vyvinutý. Tlapky jsou menší než u předních končetin. Zadní končetiny jsou rovnoběžné s vydatným pohybem.
Prut: je asi 18 – 20 cm dlouhý a poměrně silný. Není příliš vysoko nasazený. V klidu je nesen šavlovitě, vodorovně nebo výše.
Osrstění: barva srsti: teriéři tohoto plemene se vyskytují ve dvou základních barvách a to:
a) šedomodří – rodí se černí
b) světlekávoví – rodí se čokoládově hnědí
U obou zbarvení jsou přípustné žluté, šedé a bílé znaky. Tyto se vyskytují na hlavě (skráně, spodní část mordy), na krku, hrudníku a břichu, dále na dolních částech končetin a partii pod prutem. Někdy se též vyskytuje bílá špička prutu nebo bílý límec na krku. Základní barva musí však vždy převládat. Srst se upravuje stříháním na délku podle roční doby a podle potřeby. Na přední partii hlavy se srst nestříhá a tvoří vous a výrazné obočí. Srst se rovněž nestříhá na končetinách, hrudníku a břichu. Přechod mezi stříhanými a nestříhanými partiemi musí být pozvolný. Ve výstavní kondici má srst na hřbetě a krku být dlouhá maximálně 1,5 cm. Po stříhání nakrátko bývá srst světlejší jemná a mírně zvlněná, delší pak je tmavší, více vlnitá až zkadeřená. Srst na celém těle je hustá a má hedvábný lesk. Pokožka šedomodrých je šedá, u světlekávových je masové barvy.
Výška: v kohoutku se pohybuje mezi 27 – 35 cm.
Váha: 6 – 9 kg
Vady: slabá, krátká nebo příliš zašpičatělá morda se slabě vyvinutým chrupem. Předkus nebo podkus. Nos jinak zbarvený než připouští standard. Příliš světlé oči u šedomodrých. Entropium nebo ektropium víček. Příliš dlouhé nebo příliš malé uši, dále uši jiného tvaru a jinak nesené než je uvedeno ve standardu. Křivé přední končetiny. Příliš velký objem hrudníku (více než 50 cm). Krátký, příliš dlouhý, měkký nebo vyklenutý hřbet. Vadné postavení zadních končetin. Nesprávný pohyb. Zatočený a nad hřbetem nesený prut. Řídká nebo příliš hrubá srst. Více než 20 % bílé barvy, jakož i bílá lysina na hlavě. Slabá kostra.Český teriér fena CHRPA del Monte podle které byl novelizován standard
(foto PPČ , text KCHT )
Obrazek